⚡ Využite dodatočné zľavy na vybrané značky a ušetrite ⚡

Ako sa správne obliecť na skialpy?

V dnešnej dobe je skialpinizmus veľkým trendom. Pokiaľ na skialpy máte v pláne tiež vyraziť, je vhodné zvoliť správne oblečenie, aby ste z aktivity mali dobrý zážitok a boli pripravení na počasie.

V nasledujúcom článku zistíte:

  • Aký je rozdiel medzi skialpovým a lyžiarskym oblečením
  • Ako správne oblečenie vrstviť
  • Aké materiály sú pre aktivitu najlepšie
  • Ako si správne vybrať skialpové nohavice pre pohodlný pohyb

OM-alpinist-2

V čom sa líšia skialpové a lyžiarske oblečenie?

Oproti lyžiarskemu oblečeniu je oblečenie na skialpinizmus ľahšie a pružnejšie. Pri skialpinizme je vynaložená oveľa väčšia, a predovšetkým konštantná aktivita pri výstupe, zatiaľ čo pri klasickom lyžovaní trávite zjazdom alebo čakaním a jazdou lanovkou. V bežnom lyžiarskom oblečení by bol pri skialpovej túre pohyb ťažký a rýchlo by došlo k zahriatiu a poteniu.

Pri skialpovom oblečení sa kombinuje mnoho rôznych materiálov a využíva hybridnú konštrukciu, ktorá dobre izoluje a zároveň je priedušná. Zadné časti oblečenia, ako sú napríklad chrbát a zadné strany nohavíc sú z elastických a priedušných materiálov, zatiaľ čo predné časti oblečenia ako sú napríklad hrudník a stehná sú vyrobené z vetruodolných materiálov. Ďalej je oblečenie navyše doplnené kvalitnými a modernými izoláciami, ktoré sú ľahké, priedušné a zároveň veľmi efektívne regulujú teplo.

Koľko vrstiev zvoliť?

Tradičný princíp vrstvenia oblečenia je prakticky rovnaký, ako pri iných zimných a outdoorových aktivitách a odporúča sa zvoliť tri vrstvy oblečenia. Avšak v dnešnej dobe, keď je na trhu moderné hybridné oblečenie, ktoré kombinuje vlastnosti druhej a tretej vrstvy sa tento prístup začína meniť. Pri zvýšenej fyzickej aktivite ako je typicky pri výstupe je možné strednú vrstvu v kľude vynechať.

OM-alpinist-4

Aké materiály zvoliť pre konkrétne vrstvy?

Prvá vrstva - termobielizeň

Prvá vrstva má predovšetkým za úlohu odvádzať pot od tela smerom do ďalších vrstiev a udržať vás pri aktivite v suchu. Oblečenie je väčšinou vyrobené z príjemných materiálov, pretože ho nosíte priamo na tele a zároveň je pružný, aby ste mali pri aktivite voľnosť v pohybe. Pre skialpovú termobielizeň sa často využíva materiál Dri-release® DUO, ktorý je maximálne pružný a veľmi rýchlo schne.

Druhá vrstva - izolačná vrstva

Hlavnou úlohou druhej vrstvy je udržať telo v teple a zároveň musí veľmi dobre odvádzať prebytočnú vlhkosť smerom von. V prípade druhej vrstvy sa opäť často využíva materiál Dri-release® DUO s ohľadom na jeho vlastnosti. flís alebo mikroflís. Ako už bolo spomenuté vyššie, je možné túto vrstvu vynechať, ak ako tretiu vrstvu. zvolíte vhodnú hybrydnú bundu. Výber konkrétneho kusu oblečenia závisí na intenzite pohybu, počasí a vašom osobnom teplotnom komforte.

Tretia vrstva - ochrana

Nevyhnutnou vrstvou je vrchná vrstva, ktorá slúži ako ochrana pred vonkajšími vplyvmi. Jej hlavnou úlohou je chrániť vás predovšetkým pred vetrom a prípadným dažďom: 

  • predná časť vás ochráni pred vetrom, pomocou materiálu Pertex® Quantum, kde sa jedná o Unikátne vlákno, ktoré v materiáli tvorí zámkový efekt a zvyšuje odolnosť konštrukcie. Ultraľahký materiál používaný na výrobu extrémne ľahkých páperoviek a vetroviek. Aj pri svojej nízkej hmotnosti spĺňa vysoké nároky na vetruodolnosť a
  • odolnosť proti prieniku peria.
  • ramená a ďalšie namáhané časti sú obvykle navyše vystužené membránou či odolnejším softshellom
  • zadná strana je prevedená z elastického a priedušného materiálu ako napríklad Blizzard® Thermal Comfort - pružný, priedušný a hrejivý flís, ktorý zaistí udržanie
  • optimálnej teploty a odvádzanie prebytočného tepla.

Izolačná vrstva býva tvorená materiálom Polartec® Alpha® Direct, ktorý pôvodne vznikol pre špeciálne jednotky americkej armády. Je ľahký, nepotrebuje podšívku a poskytuje vynikajúci tepelný komfort.

OM-alpinist-3

A ako sa teda obliecť na výstup a na zjazd?

 

Pri výstupe obvykle postačia dve až tri vrstvy podľa náročnosti aktivity a počasia. Na vrchol a na zjazd odporúčame mať v batohu ešte teplé vrstvy ako napríklad ľahkú páperovú bundu, skialpové kraťasy alebo sukňu. Ľahko si ich môžete obliecť cez existujúce spodné vrstvy a nemusíte sa komplikovane prezliekať v chlade.

Odporúčame mať so sebou aj zbalenú ľahkú hardshellovú bundu, ktorá vás ochráni pred dažďom, snehom aj vetrom. Zvoľte takú, ktorá je naozaj ľahká a nezaberá v batohu príliš miesta.

Aké nohavice zvoliť?

Voľba nohavíc by nemala byť podcenená, a to s ohľadom na voľný a pohodlný pohyb. Nohavice majú byť predovšetkým elastické, chrániť pred chladom, vetrom, vlhkosťou a zároveň musia byť priedušné a mať dobré vlastnosti na reguláciu teploty. Niektorí skialpinisti pod nohavice volia navyše ešte termobielizeň alebo volia viacvrstvové hybridné skialpové nohavice.

Hybridné skialpové nohavice sú obvykle kombináciou ľahkej membrány, izolácie a priedušných a odolných materiálov - teda veľmi obdobne ako pri hybridných bundách, ktoré spĺňajú nasledujúce kritériá:

  • Elasticita – musí umožniť voľný pohyb a prispôsobiť sa telu.
  • Spevnené spodné časti – chránia nohavice pred poškodením od hrán lyží alebo mačiek.
  • Rozopínateľné manžety – zaisťujú tesné spojenie s lyžiakmi a bránia preniknutiu snehu a chladu.

Pokiaľ sa rozhodnete na skialpovú túru vyraziť, nezabudnite na dodržanie týchto zásad. Vďaka tomu zostanete v teple, suchu a bez obmedzenia v pohybe.